Mikortól magas a vércukorszint?

A cukorbetegség gyakori probléma Magyarországon, 1 millió diagnosztizált cukorbeteget tartanak számon, emellett félmillió azoknak a száma, akik nincsenek még tisztában azzal, hogy diabéteszben szenvednek.
Mikortól magas a vércukorszint?

Ez a típusú betegség ellen gyógyszerrel és életmódváltással léphetünk fel. Sajnos sokszor a tüneteit már csak későn ismerjük fel.

Mit jelent a cukorbetegség?

A cukorbetegség alatt egy anyagcserezavart értünk, amelynek következtében a szervezet nem képes megfelelően felhasználni a cukrot. Ennek eredménye a vérben kialakuló magas cukorszint. Az ebből kialakul szövődmények pedig idővel az életünket is veszélyeztethetik.

2 alap típusát ismerjük:

  • 1-es típusú cukorbetegség: Az “inzulinos” cukorbetegség (elnevezés azért téves, mert a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében is szükség lehet inzulinra) egy veleszületett, genetikai alapú autoimmun probléma. Ilyenkor a hasnyálmirigy nem termel megfelelő mennyiségű inzulint a cukor lebontásához, ezért kívülről szükséges pótolnunk.

  • 2-es típusú cukorbetegség: Ez a fajtája a szerzett cukorbetegség, amelyre valaki hajlamosabb, de legfőképpen az életmód játszik nagy szerepet a kialakulásában. Ebben az esetben az inzulintermeléssel nincsen gond (egy darabig), azonban a sejtek rezisztenssé válnak rá, ennek következtében a szervezet egyre inkább többet termel, ezzel bontva a cukrot, de lényegében ez eredményezi a cukorbetegséget, hiszen nem tudja tartani a lépést.

Milyen szövődmények alakulhatnak ki?

  • gyengül a látás

  • idegi fájdalom, zsibbadás

  • keringési zavarok

  • sebek, amik lassan vagy egyáltalán nem gyógyulnak

  • vesével kapcsolatos problémák

  • szívinfarktus

  • bénulás


Melyek azok az értékek, amelyek egyértelműen bajt jeleznek?

A rutin vérvétel segíthet a diabétesz felfedésében, ugyanis itt az éhgyomri értéket mérik, ahol kimutatható az érték. Fontos tény, hogy a magas vércukorszintnél el kell kerülni a terheléses vizsgálatot, hiszen a cukorterhelés sokkolhatja a szervezetet. A normál éhgyomri szint 4,0-6,9 mm/l között mozog. Ha ez az érték étkezés után 8,0 mm/l vagy ennél magasabb, akkor az már magasnak számít.


Mit tegyünk, ha magas a vércukorszint?

Orvos állapítja meg, hogy 1-es vagy 2-es típusú cukorbetegséggel állunk szemben. 90 %-ban 2-es típust diagnosztizálnak, ugyanis az 1-es típusúra általában már gyerekkorban fény derül. A kezelés pontos beállítása a diabetológus feladata, a gyógyszeres kezelés az 1-es típusú cukorbetegség esetén szükséges, a 2-esnél egy komoly életmódváltással szabályozható, de kiegészíthető gyógyszeres terápiával is. Fontos a beteg táplálkozása és a rendszeres testmozgás. A helyes táplálkozással kapcsolatosan érdemes dietetikus véleményét kikérni. Ha együttműködünk, akkor kordában tartható a cukorbetegség, és könnyebb előzhetjük meg a szövődmények kialakulását.

Ha a családban is volt cukorbeteg, akkor ajánlott évente szűrésre járni, legfőképpen 40 éves kor felett, ugyanis az esetek száma ilyenkor nagyot ugrik. Fontos a rendszeres vizsgálatokra időt szánni az egészségünk megőrzése érdekében. Látogasson el az L33 Medical rendelőjének egyikébe, ahol egy egyszerű szűréssel még időben észrevehetik a problémát. Nagyszerű környezetben, megbízható szakértelemmel várják a kollégák, forduljon hozzájuk bizalommal!

Kapcsolódó cikkek

Három női betegség, amit érdemes időben felismerni!

Három női betegség, amit érdemes időben felismerni!

Az idő kulcsfontosságú faktor. Megbetegedések esetén különösen. Még akkor is, ha ez a téma kényes. Ugyanis kényessége ellenére rengeteg az érintett!

Laboratorium.hu - ásványolaj a pizzásdobozban! - ásványolaj jelentése

Ásványolaj a pizzásdobozban?

Az Európai Unió egy új veszélyforrásra hívja fel a figyelmet. A papír csomagolóanyag ásványianyag-tartalma bekerülhet az élelmiszerbe, ami kifejezetten veszélyes.

A legjobb tippek a fogyókúra elkezdéséhez!

Néhány tipp, az eredményes fogyás eléréséhez

Le szeretnél fogyni, de sehogy sem megy? Próbáld ki a tippjeinket!